Kościół NMP Królowej w Murzasichlu


Oceń ten obiekt

Aktualna ocena

Brak ocen

INFORMACJE

Kościół Najświętszej Marii Panny Królowej w Murzasichlu został zbudowany w latach 1954 -1957 wysiłkiem ludności Murzasichla, Budzowego Wierchu, Małego Cichego, Majerczykówki i okolicznych wsi. Jako „nielegalna” budowa powstawał w atmosferze represji ze strony komunistycznych władz powiatowych. Jest pomnikiem wiary, odwagi, poświęcenia, sprytu i jedności żyjących tu ludzi. Zasłużonym organizatorem trudnego dzieła jest Wojciech Łukaszczyk „Morcinek” – pierwszy kościelny. Architekturę i wnętrze kościoła projektował oraz nadzór nad budową sprawował Józef Łukaszczyk „Tady” z Murzasichla. Kościół wznosili „budorze” – cieśle z Murzasichla i Kościelisk pod kierunkiem Jana Stopki „Faktora”. Kościół jest trójnawowy, trójprzęsłowy, typu pseudobazylikowego. Od strony wschodniej znajduje się wieża, pod którą przez kruchtę prowadzi główne wejście do kościoła. Od strony zachodniej nawa główna przechodzi w zamknięte trójbocznie prezbiterium. Nawy boczne są węższe i niższe, środkowe przęsło zostało poszerzone o kaplice boczne – prostokątne. Kościół stanowi jeden z najciekawszych przykładów współczesnej drewnianej architektury sakralnej na Podhalu.

 

OŁTARZ GŁÓWNY: Tryptyk w ołtarzu głównym jest kopią tryptyku z Opatówka (II poł. XV w.) zmniejszoną o 1/3 oryginału, który znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.Obraz malowany temperą na desce, w części środkowej przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem,w skrzydle lewym – św. Wojciecha bpa, a w prawym – św. Stanisława bpa z Piotrowinem.

tryptyk

Fundatorami tryptyku wykonanego w pracowni konserwacji zabytków Muzeum Narodowego w Warszawie byli w dużej mierze wczasowicze.Duży wkład w to dzieło ma Ks. dr Janusz Chwaluczyk.

Na środku drewnianej mensy ołtarzowej stoi wykonane w drewnie, w kształcie podhalańskiej skrzyni tabernakulum.

tabernak

Skrzynia jest złocona, pokryta również złoconymi motywami lilii złotogłów.Piękna jest jej symbolika – w chacie góralskiej, w skrzyni przechowywano najcenniejsze rzeczy; w kościele jest miejscem przechowywania Najświętszego Sakramentu.Poświęcenia głównego ołtarza dokonał Prymas Polski, Ks. Kardynał Stefan Wyszyński w obecności Ks. Arcybiskupa Antoniego Baraniaka, Ordynariusza Poznańskiego 20 lipca 1957 r.

BOCZNA KAPLICA – południowa: Ołtarz Sercs Jezusowego – wykonany w latach trzydziestych przez nauczyciela Szkoły Przemysłu Drzewnegc w Zakopanem, Romana Olszowskiego dla kaplic Szpitala Miejskiego w Zakopanem. Odnaleziony przez architekta w 1978 r. w magazynach szpitala i sprowadzony do Murzasichla. Wykonany w drewnie w stylu „postkubistycznego ekspresjonizmu”.

bocznap

BOCZNA KAPLICA – północna: Ołtarz Męki Pańskiej – wykonany przez znakomitego rzeźbiarza  ludowego z Dębna Józefa Janosa na zamówienie Księży Salwatorianów z Zakopanego. Ponieważ nie znalazł uznania u zamawiających, trafił w roku 1959 do kościoła w Murzasichlu.

boznkap

W centralnej części nastawy ołtarzowej znajduje się rzeźbiona Pieta. Skrzydła boczne przedstawiają sceny z Pasji Chrystusa.W nastawie ołtarzowej artysta wyrzeźbił Chrystusa upadającego pod krzyżem. W całość ołtarza wkomponowane są również postacie świętych Rzeźby Janosa wyrosły z tradycji ludowej sztuki podhalańskiej i ikonograficznie są bardzo związane z tym regionem. Na ogólne życzenie mieszkańców Murzasichla, miejscowy rzeźbiarz Józef Łukaszczyk „Misiaga” wygładził i polakierował rzeźby.

SCENA NA ŁUKU TĘCZOWYM: Przedstawia Chrystusa na krzyżu oraz stojące poniżej dwie postacie: Matki Bożej i św. Jana Apostoła. Ich autorem jest również Józef Janos. Od 1958 r. znajdują się w kościele. Rzeźbiarzowi ciężko było rozstać się z Chrystusem Ukrzyżowanym, twierdził, że „prędzej serce by mu pękło”, aniżeliby Go oddał.
Dopiero po niezwykłym śnie, w którym Chrystus kazał mu zanieść się do Murzasichla, ofiarował rzeźbę do kościoła.

piet

PŁASKORZEŹBA MATKI BOŻEJ: wisi na ścianie prezbiterium,wykonana przez Józefa Janosa wiatach 70 – tych.

plasko

 

DREWNIANA FIGURA MATKI BOŻEJ:Umieszczona na zewnętrznej ścianie świątyni od strony południowej. Dzieło Józefa Janosa z roku 1975.

drewfig

 

DROGA KRZYŻOWA: Cykl obrazów malowanych na szkle przez Jana Jachimiaka malarza z Tylmanowej ok. 1968 r.

drogak

 

WITRAŻE: Wykonane w pracowni prof. Jerzego Skąpskiego, przez Annę i Ireneusza Zarzyckich z Krakowa.

W latach 80 – tych zastąpiły one witraże malowane na szkle przez Jana Jachimiaka i Władysława Trojana, przeniesione do Bożej Woli k/Mińska Mazowieckiego.

witr1w2w1

 

DZWONNICA I KAMIENNE OGRODZENIE WOKÓŁ ŚWIĄTYNI:Zaprojektowane przez architekta Józefa Łukaszczyka w 1979 r. i wykonane przez miejscowych górali.

 

dzwonn

Kościół w Murzasichlu swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza ofiarności Parafian i przybywających tutaj z różnych stron Polski Gości. Dla wszystkich jest ulubionym miejscem modlitwy i szczególnych spotkań z Chrystusem. Jego piękno i dalszy rozwój zależy od Was, którzy tu przybywacie.

5338573_kosciol--nmp-w-murzasichlu

KOMENTARZE

Brak ocen